Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna

Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Wiara a sumienie
slawek

Odpowiedz z cytatem
No wlasnie jak sie ma wiara do sumienia?
Kiedy wiara moze ksztaltowac sumienie, a kiedy wypacza sumienie ( np terrorysci gina za wiare) ?
Mówimy o waskim i szerokim sumieniu ( np ludzie którzy spowiadaja sie co tydzien z blachostek innym uda sie zrobic to raz w roku i twierdza ze przeciez nikogo nie zabili).Sa pewnie tacy którzy traktuja konfesjonal jak kosz na smieci, czyszcza sumienie, uspakajanie sumienia, zeby i tak dalej robic to samo. Czy moze sumienie jest niezalezne od religii i moze byc swieckie oparte na humanizmie.
A sumienie narodu? ( niemieckiego, tureckiego za holokaust na zydach, czy ormianach itd)
Jakie jest nasze polskie sumienie uksztaltowane przez religie katolicka, rózne przeciez od krajów zachodnich dopuszczajcych eutanazje i aborcje? Papiez mówil o cywilizacji smierci. Jakie jest sumienie obywateli unii bez odniesienia do religii?
Czy sumienie zalezne jest od wyksztalcenia, inteligencji i czy ludzie sprawujacy wazne funkcje spoleczne powinni miec "wrazliwe" sumienie np. ksieza, lekarze, politycy?
Czy wystarczy postepowac wobec prawa i rozgrzeszac sie we wlasnym sumieniu? Wszak to nie ja ustanowilem to prawo.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
Kilka słów o sumieniu
Profanum

Odpowiedz z cytatem
Uważam, że nie tylko wiara, chociaż pośrednio ona także, kształtuje sumienie chrześcijanina. Można powiedzieć szerzej, nasz system moralny oparty jest na wierze, na religii a to własnie on wpływa na nasze pojmowanie dobra i zła. Sumienie jest kształtowane także przez środowisko w którym dorastamy, przez naszych najbliższych, przez wzroce soobowe jakie oni nam oferwuja, przez system moralny jaki nam wpajają ludzie znajdujący się na naszej drodze życia. Stad też, sumienie może być ukształtowane bez religi i wiary i wcale nie musi być wypatrzone. Tak jak nie trzeba być katolikiem żeby miec dobre sumienie tak też nie tylko katolicy mogą być zbawieni, chociaż w myśl słów obecnego papieża, tylko to wyznanie daje do niego pełne możliwości.
Co do terrorystów to Ci, którzy giną za wiarę, jak to można było usłyszeć już niejednokrotnie przechodzą wcześniej pranie mózgu. Przeciez nawet duchowni Islamu odcinają sie od tych ataków twierdząc, że nie mają one nic wspołnego z ich religią,. A jeżeli ktoś jest fanatykiem, no to trudno, przecież nawet fanatyczny katolik mogłby zabić za wiarę.

To, że ktoś traktuje konfesjonał jako kosz na śmieci, nie tyle jest sprawą jego sumienia, ponieważ jeżeli chodzi do spowiedzi to jego sumienie wskazuje mu co robi źle, ale jest to sprawą totalnego niezrozumienia sakramentu spowiedzi. Przecież decydjąc się na wyznanie grzechów, (tak naprawdę przed Bogiem) człowiek musi spełnić 5 warunków dobrej spowiedzi, a jednym z nich jest mocne postanowienie poprawy. Jezeli zatem ktoś idzie się spowiadać a i tak wie, że zaraz będzie grzeszyć, popełnia, moim zdaniem, świetokractwo. Bo czym innym jest upaść po spowiedzi (gdyż człwoek jest tylko człwiekiem) i znowu sie podnieść, a co innego spowiadać się na pokaz, lub dlatego że wypada bo np. pogrzeb, ślub itp. ale i tak wiedzieć, że się nie poprawię.

Dla mnie takie pojęcie jak sumienie narodu nie istnieje. Nie wiem, może źle do tego podchodzę, ale uważam, że kwestię sumienia można rozpatrywać tylko jednostkowo. Uważam, że nie można mówić o sumieniu obywateli Unii bo czegoś takiego, moim zdaniem nie ma. Bo dlaczegóż to ktoś ma uważać, że moje sumienie jest takie i takie ponieważ w preambule do unijnej konstytucji nie ma odniesienia do Boga. Przecież ja, mimo że jestem obwatelem Unii mogę mić do tego zupełnie inny stosunek, niż garstka z Parlamentu Europejskiego.

Rozgrzeszanie się w własnym sumieniu, to chyba tylko w sytuacjach zblizającej się śmierci i w obliczu braku kapłana. Ale to zupełnie inny temat. Nie widze tutaj innej możliwości.

Sumienie oczywiście nie jest uzależnione od wykształcenia tak jak nie jest od wyksztacenia uzależniona kultura osobista. Ja sam znam bardzo dobrych, poczciwych i kulturalnych ludzi po zawodówce, i delikatnie mówiąc niedostosowanych społecznie z wyższym wykształceniem. Podobnie z sumieniem. Ono nie patrzy na płeć, wykształcenie czy innce cechy demograficzne.
Oczywiście sumienie może być, jak pisałem wcześniej, wypatrzone przez warunki, środowisko w jakich dany człwowiek dorasta ale wtedy Bóg inaczej takiego człowieka ocenia a i ludzie też inaczej powinni. Dlatego, jeżeli nie znamy przeszłości kogoś, nie znamy warunków w jakich się wychowywał, nie wydawajmy zbyt szybko sądów o kimś takim, nazywajac go np. złodziejem, za to że ukradł chleb ze sklepu.
Zgodze się natomiast z opinią, i rzeczywiście pięknie byłoby gdyby wszyscy ludzie mieli wrażliwe i dobre sumienie a zwłaszcza przedstawiciele pewnych zawodów. Niestety jak to bywa, w każdym zawodzie znajdą się czarne owce. Nic na to nie poradzimy.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćAdres AIM
odpowiedz
slawek

Odpowiedz z cytatem
Nie które pytania zostaly postawione troche prowokacyjnie, zeby rozpoczac dyskusje.
Piszac o sumieniu narodu mialem na mysli mentalnosc narodu. To co "wewnetrzne" i nie uswiadomione a zarazem kolektywne i systemowe. To co ma wplyw na struktury myslowe i okresla zycie danej spolecznosci.
Jednak wiekszosc holendrów opowiada sie za eutanazja, francuzi za ograniczeniem znaków i symboli religijnych itd.
prawo jest odzwierciedleniem pogladów obywateli. Widzimy róznice pomiedzy spoleczenstwem polskim czy wloskim. Z tego co slysze mlody katolik wloski nie ma takich dylematów jesli chodzi np. o seks przed malzenski jak naprzyklad k. polski
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
Wiara a sumienie