Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna

Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Pytanie
veslao
Site Admin

Odpowiedz z cytatem
Ktory z gestow lub symboli liturgii mszalnej jest dla Was najbardziej niezrozumialy?
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
kiwi

Odpowiedz z cytatem
hm.....ze dla mnie najtrudniejszy jest gest podniesienie kielicha i hosti...i słowa PRZEZ CHRYSTUSA Z CHRYSTUSEM I W CHRYSTUSIE......czuje ze za tym gestem kryje sie niesamowita tajemnica.....

Odpowiedz z cytatem
A dla mnie nie do końca jest zrozumiały gest pokłonu przy słowach Chrystusa: "bierzcie i jedzcie...". Jaka jest jego historia i czy wogóle powinienem jeszcze się dodatkowo kłaniać (nawet oczywiście Panu Jezusowi, którego Ciało i Krew właśnie "powstają" z chleba i wina) przy klęknięciu? Nie wiem jak to jest. I jeszcze jedno, w mojej parafii ludziki żegnają się przy każdorazowym dźwięku dzwonka przy przemienieniu ("bierzcie i jedzcie..."). Czy to jest jakaś pozostałość po tradycji parafii, z których przyjechali do Huty? Czy też jest to prawdziwy i liturgicznie właściwy gest? Co mi admin na to odpowie? :)

veslao
Site Admin

Odpowiedz z cytatem
Gest pochylania glowy przez wiernych w czasie zarowno slow konsekracji, jak i samego podniesienia jest zbedny. Samo kleczenie jest wyrazem szacunku i ono wystarczy. A zarówno Hostia, jak i Kielich sa podnoszone po to, by na nie popatrzyc.

Warto pamietac, ze podczas Ostatniej Wieczerzy wszyscy lezeli w trakcie jedzenia, podparci na lewym lokciu. I skoro Chrystus podawal im swoje Cialo i Krew zaraz po Przeistoczeniu, to pewnie nie spuszczali ani oczu, ani glow, tylko patrzyli na to, co sie dzieje.

Z wprowadzaniem porzadku w swiatek gestow liturgicznych danej parafii jest zwykle sto pociech. Jeden znajomy ksiadz przed laty narazil sie na opinie wywrotowca, gdy chcial wprowadzic przejrzystosc do gestu "bicia sie w piersi". Inny podpadl babciom wierzacym w objawienia olawskie tym, ze zorganizowal uroczysta procesje do Komunii na Mszy mlodziezowej.

Stad wiem, ze trudno takim ludziom, ktorzy sie poboznie zegnaja na odglos dzwonka, wytlumaczyc, ze to delikatna przesada w poboznosci... Tylko ze niestety bywaja ludziska, ktorzy z takimi gestami sa bardzo zwiazani, a nawet i tacy, ktorzy mogliby sie obawiac, ze ich zachowanie bylo niestosowne przez to, ze sie nie przezegnali.

W kosciele, zwlaszcza podczas liturgii, trudno jest takie rzeczy prostowac. Moze najbezpieczniejsza jest katecheza, gdzie mozna rowniez odpowiedziec na pytania.

Mnie osobiscie najbardziej zlosci, gdy widze ministrantow, ktorzy przy kazdym przykleknieciu podczas przechodzenia z jednej strony na druga, robia na sobie znak krzyza. Niestety, to swiadczy o malej spostrzegawczosci ich opiekuna. To o tyle ryzykowne, ze ludziom sie wydaje, iz zachowania obsady prezbiterium sa wzorcowe... Akurat ludziom sie dobrze wydaje - bo powinny byc wzorcowe - tylko ze nie zawsze sa...
Pytanie
michalgeol

Odpowiedz z cytatem
Tak też sądziłem, że jest to tylko przerost formy nad treścią. Albo jeszcze inaczej, że ludzie w większości przypadków nie wiedzą co dany gest wogóle oznacza, ha. A przyznam, że to jest przykre, bo widać jak płytka jest nasza wiara :(
A co do gestów, to jeszcze mam jedno pytanko. Zauważyłem, jak mój kolega podczas modlitwy Pańskiej rozkłada dłonie wnętrzem ku górze, jak by oczekiwał położenia czegoś na nich i układa je nieco ponad obręczą biodrwą. Może to przypominać jeden z gestów kapłana, z tym, że on podczas liturgii trzyma dłonie na wysokości barków (jeden wyżej, jeden niżej).
Co oznacza taki gest?

Może nieco nieporadnie go opisałem, ale na ten czas nie potrafię inaczej :)))

magda

Odpowiedz z cytatem
Mnie osobiscie najbardziej zlosci, gdy widze ministrantow, ktorzy przy kazdym przykleknieciu podczas przechodzenia z jednej strony na druga, robia na sobie znak krzyza.

A co tu jest nie tak? Nie powinni wcale przyklękać, czy nie powinni robić znaku krzyża?
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailAdres AIM
veslao
Site Admin

Odpowiedz z cytatem
Przy przyklekaniu nie robi sie znaku krzyza.
magda

Odpowiedz z cytatem
A dlaczego?
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailAdres AIM
veslao
Site Admin

Odpowiedz z cytatem
Nadmiar tresci. Taki gest bylby calkiem nieczytelny. No, bardziej nieczytelne byloby, gdyby w lewej rece taki ministrant trzymal jeszcze swieczke Smile)

Priorytetem w liturgii rzymskiej jest czytelnosc gestow. One cos znacza i nie wolno ot tak, na wlasna reke, dodawac do nich wlasnych przybudowek. Bo wtedy za bardzo nie wiadomo, co osoba wykonujaca dany gest chce przekazac.
ew-a

Odpowiedz z cytatem
magda napisał:
Mnie osobiscie najbardziej zlosci, gdy widze ministrantow, ktorzy przy kazdym przykleknieciu podczas przechodzenia z jednej strony na druga, robia na sobie znak krzyza.

A co tu jest nie tak? Nie powinni wcale przyklękać, czy nie powinni robić znaku krzyża?

Przyklękać też nie muszą - tu chodzi o gest wyrażający pozdrowienie, cześć. Może to być ukłon. A znak krzyża faktcznie jest bez sensu, bo z tego co pamiętam z liturgiki, to oznacza on początek lub koniec modlitwy i jest też formą egzorcyzmu. W przypadku przechodzenia przed tabernakulum żadna z powyższych sytuacji nie zachodzi Wink

Przypomniało mi się, że w jednym ze swoich tekstów o liturgii o. Kwiecień OP porównał to przyklękanie za każdym razem do uchylania się od promienia fotokomórki: że jak się nie uchyli to zacznei alarm wyć w kościele Smile Oczywiście była to czysta złośliwość ze strony o. Kwietnia Wink

Miłujcie się wzajemnie tak, jak Ja was umiłowałem (por. J 15,12)
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
michalgeol

Odpowiedz z cytatem
a czy wiecie co z tym gestem rozłożonych dłoni przy modlitwie "Ojcze nasz"?

ew-a

Odpowiedz z cytatem
michalgeol napisał:
a czy wiecie co z tym gestem rozłożonych dłoni przy modlitwie "Ojcze nasz"?

Postawa kapłana to klasyczna postawa oranta, czyli osoby modlącej się - była ona przedstawiana już na malowidłach wczesnochrześcijańskich.
Wyraża otwartość na Ducha Świętego i jednocześnie prośbę: o Ducha, o łaski. Sama też sataję podczas Ojcze nasz na mszy w takiej postawie, jak Twój znajomy - dla mnie jest ona własnie gestem prośby i otwratości na dar. Jednocześnie też zaufania, że otrzymam to, co będzie dla mnie dobre.

Miłujcie się wzajemnie tak, jak Ja was umiłowałem (por. J 15,12)
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
michalgeol

Odpowiedz z cytatem
dziąkuję Smile[/i]

veslao
Site Admin

Odpowiedz z cytatem
A oto co dzis mozna wyczytac na Onecie.

Wierni nie będą juz klękać w czasie mszy?

"Metro": Watykan rozważa, czy zrezygnować ze zwyczaju klękania wiernych podczas mszy św. Może ono być zastąpione tzw. postawą oranta, czyli rozpostartymi ramionami z dłońmi skierowanymi ku ołtarzowi.
Nad nowymi zasadami pracuje watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Watykańscy eksperci chcą wypromować tzw. postawę oranta (od łacińskiego "orans" - modlący się), która miałaby zastąpić klękanie podczas mszy.

"Wierny stoi z rozpostartymi rękoma, z dłońmi w kierunku ołtarza. - wyjaśnia o. dr Dariusz Kowalczyk, prowincjał zakonu jezuitów. - To piękna postawa. Zyskuje popularność podczas modlitw wspólnot neokatechumenalnych, a w wielu kościołach praktykuje się ją podczas modlitwy »Ojcze nasz«". "We wczesnym chrześcijaństwie na początku naszej ery nie było zwyczaju klękania do modlitwy. W Piśmie Świętym też nie ma mowy o klękaniu, tylko o pokłonie. Typową postawą modlitewną była właśnie postawa stojąca z wyciągniętymi rękoma" - tłumaczy prof. Anna Świderkówna, historyk antyku i badaczka Biblii z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Tak się utarło, że klękamy, gdy chcemy oddać cześć, ale to nie zawsze jest na miejscu. Klękanie to postawa pokutna, a nie ma powodu, by się zamartwiać podczas podniesienia hostii na mszy. - mówi o. Kowalczyk. - Odpowiedniejsza byłaby postawa oranta, bo wyraża radość: zwracając ku Bogu uniesione dłonie, wierny pokazuje, że jest otwarty i ufny."
veslao
Site Admin

Odpowiedz z cytatem
To ja na to proponuje Msze dla zmotoryzowanych (auta terenowe, Msza na Bloniach) - zeby nie trzeba bylo wychodzic, a w waznych momentach jedynie wystawic rece przez szybe. Przepraszam...
Pytanie