Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna


Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Chrzest Pański - chrzty; udział w zwycięstwie Chrystusa
veslao
Site Admin

Dołączył: 15 Sie 2005
Posty: 298
Skąd: Krakow
Odpowiedz z cytatem
1. Chrzest, którego udzielał Jan, różni się co do istoty od chrztu, którego udzielamy w Kościele na polecenie Chrystusa.

Chrzest Janowy był chrztem pokutnym i cała jego siła zależała od szczerości wyznania grzechów oraz woli poprawy. Chrzest ten nie był sakramentem. Pomagał w nawróceniu: publiczna deklaracja swoich przewin jako zła stanowiła bardzo silny bodziec psychologiczny. Kogoś, kto tam wyznał swoje grzechy, pilnowały potem ludzkie oczy.

Chrzest w Kościele jest sakramentem. Odpuszcza grzechy - a także sprawia w przyjmującym go nową jakość: udział w życiu, naturze Boga.

2. Jezus przyjmujący chrzest od Jana różni się od innych pokutników. On wyszedł od razu z wody, nie wyznając grzechów - bo ich nie miał. "Baranek Boży, który gładzi grzech świata (ὁ αἴρων τὴν ἁμαρτίαν τοῦ κόσμου)." Greckie αἴρω znaczy właśnie tyle, co wziąć na siebie, odnieść i odrzucić. Solidaryzując się z grzesznikami, tam bierze na siebie ich grzechy - i zaniesie je aż na krzyż.

3. Dlaczego Jezus, naprawiając zniszczenie spowodowane przez grzech, nie przywrócił w nas stanu rajskiego? Dlaczego mimo przyjaźni z Bogiem pozostało w nas zarzewie grzechu, objawiające się w siedmiu grzechach głównych?

Św. Paweł kilkakrotnie wspomina o naszym udziale w zwycięstwie Chrystusa. Choćby w 1Kor 15, 57 czy Rz 8, 37. Przez chrzest dostaliśmy pełny dostęp do owoców zwycięstwa - do chwały Bożej, dostępny na razie przez wiarę. A po to mamy walczyć, abyśmy mieli satysfakcję z udziału nie tylko w zwycięstwie, ale i w walce. Pedagogia Boża uwzględnia potrzeby serca człowieka: dziecko bardziej się cieszy z danej mu możliwości zapracowania sobie na coś aniżeli z ciągłych prezentów. Czuje się wtedy samodzielne, wierzy we własne siły.

4. W tej walce przydaje się sakrament, który Sobór Trydencki, pewnie za Ojcami Kościoła, nazwał chrztem pracowitym. Chodzi o sakrament pokuty. W swym działaniu ma on dwa kierunki. Jeden to zgładzenie grzechów popełnionych po chrzcie. Drugi to umocnienie do przyszłych zmagań moralnych.

Korzystający z tego sakramentu sam doceni wartość również tego, co może nie jest tu najważniejsze, ale bardzo pożyteczne: możliwość konsultacji w przypadku, gdy z jakimś grzechem sobie nie radzi, gdy ma wątpliwości w metodach walki, gdy nie wie, gdzie są dokładne granice dobra i zła w danej sprawie.

Niezmiernie rozwijający jest rachunek sumienia. Choćby spowiedź miała się ograniczać tylko do wyliczenia grzechów, to dla własnych potrzeb warto przemyśleć wszelkie przyczyny i okoliczności techniczne - a to w tym celu, by na przyszłość nie dać się podchodzić przeciwnikowi tą samą drogą.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
Chrzest Pański - chrzty; udział w zwycięstwie Chrystusa
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu