Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna

Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Homoseksualizm
Sivis Amariama

Odpowiedz z cytatem
Czy jedyne, co Kościół może zaproponować gejom, to terapia w Odwadze albo Passze?
Czy nie możnaby zrobić czegoś na wzór duszpasterstwa dla związków niesakramentalnych?
Moim zdaniem to nie byłoby miejsce 'wyławiania partnerów', bo z takim zarzutem się idea spotkała. Przecież dużo łatwiej znaleźć kogoś na czacie czy w klubie:>

Co w ogóle myślicie?

No i kilka pytań, odnośnie samego homoseksualizmu, bo się z tym ostatnio spotkałem podczas ewangelizacji: [można wydzielić do osobnego tematu, zostawiam wolność moderatorom;)]
1. Dlaczego Bóg dopuszcza do tego, że rodzą się gejami?
[przejrzałem argumenty za genetycznym homoseksualizmem i jak dla mnie są dość przekonujące]
-strasznie obruszają się jak daję analogię do chorób genetcznych:>
Jak inaczej?

2. Dlaczego Bóg pozwala, żeby zakochało się w sobie dwóch facetów, a nie pozwala im łączyć się w pary i być ze sobą szczęśliwymi?

3. Co myślicie o święceniu gejów?
[przejrzałem ostatni dokument Benedykta czy Kongregacji i z tego co zrozumiałem, można wyświęcić osobę o skłonnościach homoseksualnych, nie aktywną i z poukładanymi ewentualnymi zranieniami (po terapii)
-i sam zgadzam się w 100% z takim stanowiskiem]

Pozdr
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailOdwiedź stronę autora
magda

Odpowiedz z cytatem
A dlaczego Bóg pozwala żeby ludzie się mordowali?

Wszystko dlatego, że mamy wolną wolę i WSZYSCY ponosimy konsekwencje wyborów ludzkich- grzechu pierworodnego i dalszych. Mało co już jest takie jak Pan Bóg by chciał...
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailAdres AIM
Sivis Amariama

Odpowiedz z cytatem
Spoko, ale tam sytuacja wygląda trochę inaczej. I wolna wola też.
O wolnej woli mogę mówić w przypadku heteroseksualisty - mam wybór, czy nie seksić sie przed ślubem, czy po ślubie tylko z żoną, czy stosować antykoncepcję itp.
Spoko.

A oni?
Są predestynowani do grzechu?
Dlaczego?
Może jednak to nie grzech?

Miał ktoś w rękach książkę "Co Biblia naprawdę mówi o homoseksualizmie" księdza Daniela Helminiaka?
[krakusom mogę pożyczyć]
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailOdwiedź stronę autora
magda

Odpowiedz z cytatem
A co z psychopatycznym mordercą? Też specjalnie nie ma wyboru, bo taki się urodził wypaczony- czy to by znaczyło, że może sobie spokojnie robic to co robi?
(Wiem że kogoś moje porównanie może urazić, w razie czego przepraszam- ale w ten sposób mozna zbijać takie argumenty jak ten twój)
Re: Homoseksualizm
dinx

Odpowiedz z cytatem
Sivis Amariama napisał:
3. Co myślicie o święceniu gejów?
[przejrzałem ostatni dokument Benedykta czy Kongregacji i z tego co zrozumiałem, można wyświęcić osobę o skłonnościach homoseksualnych, nie aktywną i z poukładanymi ewentualnymi zranieniami (po terapii)
-i sam zgadzam się w 100% z takim stanowiskiem]

Ciekawe by było zapoznanie się ze stanowiskiem jakiegoś rektora seminarium. W końcu to rektor podejmuje ostateczną decyzję, czy dany kandydat nadaje się do święceń.

Niektóre seminaria niechętnie patrzą na problemy zdrowotne np. z cukrzycą. Podobno większym problemem jest epilepsja. Co zrobić z przypadkiem homoseksualizmu? A jeśli wróci do aktywności, to co wtedy? Do cywila? A może osoby homoseksualne, które kiedykolwiek były aktywne, nie powinny pracować w duszpasterstwie bezpośrednim - może powinny iść bardziej do klasztorów?
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
dinx

Odpowiedz z cytatem
Sivis Amariama napisał:
Czy nie możnaby zrobić czegoś na wzór duszpasterstwa dla związków niesakramentalnych?

Zaraz, zaraz. Powodem, dla którego Kościół wychodzi naprzeciw związkom niesakramentalnym heteroseksualnym, jest fakt patowej sytuacji, w której te osoby się znalazły: z jednej strony nie ma dokąd wracać (jeśli wcześniejszy sakramentalny małżonek jest już zajęty), z drugiej strony dzieci pochodzące z niesakramentalnego związku, które to dzieci ktoś musi wychowywać. Trudno takim osobom powiedzieć: "Proszę się w ramach nawrócenia rozstać", bo one mają rozumną rację bycia razem - wychowanie dzieci. Oczywiście, dąży się do tego, by takie osoby podjęły wysiłek wstrzemięźliwości seksualnej, co w wielu wypadkach ma miejsce - wtedy takie osoby mogą korzystać (po spełnieniu pewnych warunków) z sakramentów.

Natomiast jakie racje bycia razem znaleźć dla par homoseksualnych? Przecież duszpasterstwo takich par miałoby dążyć m.in. właśnie do tego, by je porozdzielać. Kto by na takie duszpasterstwo przyszedł?
dinx

Odpowiedz z cytatem
Sivis Amariama napisał:
Miał ktoś w rękach książkę "Co Biblia naprawdę mówi o homoseksualizmie" księdza Daniela Helminiaka?

A możesz krótko streścić, o co tam chodzi w tej książce?
dinx

Odpowiedz z cytatem
Sivis Amariama napisał:
1. Dlaczego Bóg dopuszcza do tego, że rodzą się gejami?
[przejrzałem argumenty za genetycznym homoseksualizmem i jak dla mnie są dość przekonujące]
-strasznie obruszają się jak daję analogię do chorób genetcznych:>
Jak inaczej?

Czy to jest genetyczne, czy nie - ładu się pewnie w tej dziedzinie nie dojdzie. Natomiast dlaczego Bóg dopuszcza - to już łatwiej. Otóż dlatego, że każdy na tym świecie ma jakiś krzyż. Dla jednych jest to bezrobocie, dla drugich paraliż dziecka, dla innych - skłonności homo. I na to Bóg dał łaskę, by przy jej pomocy jakoś ten krzyż znosić. Da się znaleźć pracę - to szukać i znajdować. Da się ulżyć dziecku - to jak najbardziej. Da się unikać grzechu w sprawach homo - oczywiście unikać.
dinx

Odpowiedz z cytatem
Sivis Amariama napisał:
Może jednak to nie grzech?

Jeżeli współżycie seksualne mężczyzny i kobiety bez ślubu (jeśli są katolikami) jest grzechem, to dlaczego nie miałoby być grzechem współżycie mężczyzny i mężczyzny lub kobiety i kobiety?

A że współżycie hetero poza ślubem jest grzechem, wykazuje nam choćby rozmowa Jezusa z Samarytanką, gdzie wykazuje jej, że ten mężczyzna, którego ma ona teraz, nie jest jej mężem. To jest chyba jednoznaczne.
dinx

Odpowiedz z cytatem
Sivis Amariama napisał:
2. Dlaczego Bóg pozwala, żeby zakochało się w sobie dwóch facetów, a nie pozwala im łączyć się w pary i być ze sobą szczęśliwymi?

Tu chyba za każdym razem w bardzo różnych znaczeniach używasz słowa "pozwala". Poprawniej byłoby za pierwszym razem użyć słowa "dopuszcza" - i wówczas już sam odpowiedziałby sobie na pytanie.
Sivis Amariama

Odpowiedz z cytatem
magda napisał:
A co z psychopatycznym mordercą?

Daruj sobie takie analogie. Tym bardziej fałszywe.
Takimi sztuczkami erystycznymi możesz przeknywać przedszkolaków. Przez innych sublokutorów zostałabyś wyśmiana Laughing
Czy homoseksualista kogokolwiek krzywdzi?

dinx napisał:
Kto by na takie duszpasterstwo przyszedł?

No właśnie pytam o możliwości czy formę takiego duszpasterstwa.

Autor liberalizuje biblijne stanowisko o homoseksualizmie.

Jak więc ewangelizować homoseksualistów?
Na końcu mojego wywodu zazwyczaj (2 razy miałem okazję rozmawiać z gejami) pada pytanie:
"Czy jeśli będę żył w związku homoseksualnym, zgodnie z moim sumieniem, i będę szczęśliwy nikomu krzywdy nie wyrządzając - Bóg skarze mnie na piekło?"
tytus

Odpowiedz z cytatem
Sivis Amariama napisał:
dinx napisał:
Kto by na takie duszpasterstwo przyszedł?

No właśnie pytam o możliwości czy formę takiego duszpasterstwa.

Jak więc ewangelizować homoseksualistów?

Chyba katechizm wyraźnie na ten temat odpowiada: osoby orientacji homoseksualnej są wezwane do życia w czystości - tak jak i heteroseksualne nie żyjące w związku małżeńskim. A dotarcie do nich z tą informacją nie jest chyba tak trudne: przecież na religii porusza się to zagadnienie i to chyba nie jeden raz.

Odpowiedz z cytatem
Sivis Amariama napisał:

Autor liberalizuje biblijne stanowisko o homoseksualizmie.

Podobno Kneset w Jerozolimie miał z tym problem, kiedy zarejstrowała się jakaś amerykańska synagoga homoseksualistów. W Starym Testamencie jest wyraźna ocena i kara śmierci - nie wiedzieli, co z fantem zrobić.

Natomiast bardzo jestem ciekaw, jak można zliberalizować biblijne stanowisko o homoseksualizmie. Skoro jest wyraźnie powiedziane i to kilka razy w samym Nowym Testamencie, że uprawiający go nie odziedziczą królestwa Bożego, to autor książki może coś tu zmienić? Uzna, że przepisujący rękopisy się pomylił? A może przez 2 tysiące lat nikt nie znał tych kilku greckich słów, które odnosza się do tematu - i dopiero ten autor je właściwie zrozumiał?

Na tej zasadzie jestem skłonny zliberalizować prawo grawitacji - tym bardziej, że w grę nie wchodzi odpowiedzialność w wieczności. I dzieci się będą o mnie w szkole uczyć: prawo Tytusa! Brzmi! - No nie? Tylko co powie na to rzeczywistość?

Odpowiedz z cytatem
Sivis Amariama napisał:
Na końcu mojego wywodu zazwyczaj (2 razy miałem okazję rozmawiać z gejami) pada pytanie:
"Czy jeśli będę żył w związku homoseksualnym, zgodnie z moim sumieniem, i będę szczęśliwy nikomu krzywdy nie wyrządzając - Bóg skarze mnie na piekło?"

Chętnie bym zapytał takiego obywatela, co rozumie pod hasłem "zgodnie z moim sumieniem". Jak wyglada relacja sumienia do prawa Bożego, o którym dowiadujemy się z objawienia? Sumienie swoje a ewangelia swoje? Skoro ewangelia jest za trudna, to bede zył jak potrafie i nazwe, że to "zgodnie z sumieniem"? Ale jeśli dobrze pamietam z religii, takie cos nazywa się "relatywizm" i Kosciol katolicki sie pod tym nie podpisuje.

Jesliby rzeczywiscie ktos myslal tymi kategoriami - to moglby usprawiedliwic wszystko: wszystko, co tylko jest technicznie wykonalne dla czlowieka...

Odpowiedz z cytatem
Czym homoseksualista "praktykujący" kogoś krzywdzi?
Słyszałam, że popęd seksualny w przypadku "homo" jest o wiele silniejszy i trudniejszy do opanowania- jak się już zacznie, to bardzo łatwo stracić kontrolę. Na początku może to i wszystkim "dogadza"- ale może się zdarzyć, że jeden drugim się znudzi i co dalej? Stąd już prosta droga do szukania przypadkowych kontaktów i próby "wyładowania się" za wszelką cenę.
Zresztą te stabilne, udane i długotrwałe związki homoseksualne to mit. Dużo znasz takich?
Homoseksualizm