Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna

Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Dlaczego jestem przeciw
veslao
Site Admin

Odpowiedz z cytatem
1. Bodaj Marks pisał, że działalność charytatywna nie rozwiązuje kwestii społecznej. Dziwne, że ludzie chętniej dadzą 10 zł Owsiakowi, niż 2 zł na składkę zdrowotną. W odpowiedzi moge uslyszec, ze ludzie nie ufają administracji państwowej, bo to moloch, ktory przejada pieniadze. Ale jak są wybory, to jakoś ludzie nie idą, żeby coś w działaniu tego molocha zmienić. Tego typu akcje jak WOŚP rozmywają świadomość społeczną i chwieją właściwymi proporcjami. Ludzie dadzą 10 zł i wydaje im się, że wypełnili swój obowiązek wobec społeczeństwa. Stąd potem nie ma odpowiedniego nacisku społecznego na władze państwowe, aby reformowały system opieki zdrowotnej.

2. Cała akcja jest nieprzejrzysta od strony finansowej. Nie ma dokładnych rozliczeń, kto ile zarobił, ile poszło na działalność administracyjną fundacji itd. Forma pozyskiwania środków daje sposobność do nadużyć. Jaki jest związek finansowy tej fundacji z "Przystankiem Woodstock"?

3. Do zbiórek zwykle wykorzystywani są nieletni. W związku z punktem 1. uważam, iż jest to dla nich demoralizujące. Tudzież forma nagabywania przechodniów jest cokolwiek niestosowna - tylko z tego powodu nie powinny w tej akcji uczestniczyć dzieci poniżej 16 roku życia.

4. W swoich początkach akcja p. Owsiaka miała zabarwienie ideologiczne. (W późniejszych wypowiedziach próbował tonować słynne "Róbta co chceta".) Właśnie w związku z tym wydaje mi się bardzo nie fair, że akcja odbywa się w niedzielę i najwięcej zbierających staje pod kościołami, wyciągając skarbonki w kierunku ludzi, którym przyświecają cokolwiek inne idee niż "Róbta co chceta". Czemu p. Owsiak nie zorganizuje takiej akcji w dzień roboczy i nie ustawi zbierających pod marketami i bankami?
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
magda

Odpowiedz z cytatem
Nie cierpię WOŚP, więc nie będę obiektywna.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailAdres AIM
slawek

Odpowiedz z cytatem
Pewnie nie rozwiązuje i nie taki cel jest instytucji charytatywnej. Faktem jest że działalność ta przynosi konkretne pieniądze przeznaczane na aparaturę medyczną. Nie sądzę też, by ludzie mieli z tego powodu refleksję na temat wypełniania obowiązku społecznego. Jedni dają z potrzeby serca inni dla świętego spokoju. Narodziła się "nowa świecka tradycja" Smile
W dodatku w Dzień Pański, dobrze wypromowana przez media.
2.Każda tego typu akcja, daje sposobność do nadużyć. Gołym okiem widać jednak więcej zysków niż strat.
3. Młodzi ludzie mają zapał, czują że mogą się przydać do czegoś. Więcej zaufania, akcja jest tylko raz w roku. Są odpowiednio oznaczeni i odpowiednio poinstruowani.
4.Akcja ściśle powiązana jest z mediami, a zwłaszcza TV. Tylko w niedzielę obywatel ma tyle czasu by oglądać telewizję i w ten sposób uczestniczyć w ogólnopolskim przedsięwzięciu. Tak zmotywowany kibicuje Orkiestrze i sobie zarazem. Wspólnie bijemy następny rekord. Sam sposób prosty socjotechnicznie, to jednak służy dobrym celom. Inna sprawa, że nie jeden proboszcz odnotuje niższą składkę, na tacę w tę niedzielę. Zamiast na tace idzie kasa często na orkiestre:), ale nie przesądzam "nie wiem nie znam się"Smile
No cóż, Owiak też zmienił się przez te lata, myślę że można mu już wybaczyć słynne zdanie. Wszystko zależy od tego jak te słowa ktoś interpretuje.
Ktoś wypowiedział też takie słowa "kochaj i rób co chcesz"
Nie słowa, a intencje, postawa, czyny świadczą o człowieku.
Z doświadczenia wiem jednak że słowa mogą zrobić dużo złego, rzadko natomiast same słowa robią coś dobrego
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
lukasz

Odpowiedz z cytatem
Rozumiem, że postawienie przez veslao sprawy w taki sposób jest prowokacją (z lekką nutką demagogii), więc dam się sprowokować i też nieco prowokacyjnie (może i demagogicznie też) odpowiem:

1. Bodaj Marks pisał, że działalność charytatywna nie rozwiązuje kwestii społecznej. Dziwne, że ludzie chętniej dadzą 10 zł Owsiakowi, niż 2 zł na składkę zdrowotną. W odpowiedzi moge uslyszec, ze ludzie nie ufają administracji państwowej, bo to moloch, ktory przejada pieniadze. Ale jak są wybory, to jakoś ludzie nie idą, żeby coś w działaniu tego molocha zmienić. Tego typu akcje jak WOŚP rozmywają świadomość społeczną i chwieją właściwymi proporcjami. Ludzie dadzą 10 zł i wydaje im się, że wypełnili swój obowiązek wobec społeczeństwa. Stąd potem nie ma odpowiedniego nacisku społecznego na władze państwowe, aby reformowały system opieki zdrowotnej.

a) Czy mam rozumieć, że przyjmujemy Marksa jako autorytet w kwestiach stosunków społecznych i gospodarczych? A nawet jeśli tak jest, że działalność charytatywna nie rozwiązuje kwestii społecznej, to co z tego? Kto powiedział, że WOŚP czy inna organizacja charytatywna ma "rozwiązać" kwestię społeczną i co w ogóle takie rozwiązanie miałoby znaczyć? I czy wobec tego Autor wypowiedzi jest przeciwko wszystkim organizacjom charytatywnym?

b) Mam wrażenie, że na składkę zdrowotną ludzie jednak więcej dają niż 2 złote (obliczyłem szybciutko, osobiście płacę jakieś 6,30 dziennie przez cały rok).

c) Nie pamiętam żadnej partii, która by w wyborach obiecywała, że zlikwiduje ZUS, ale i tak ostatnio na wybory jakoś więcej ludzi zaczęło chodzić...

d)
Ludzie dadzą 10 zł i wydaje im się, że wypełnili swój obowiązek wobec społeczeństwa. Stąd potem nie ma odpowiedniego nacisku społecznego na władze państwowe, aby reformowały system opieki zdrowotnej.

A skąd to przekonanie? Wszyscy ludzie? Osobiście wątpię, żeby ludzie zaspokajali sumienia dychą na orkiestrę. Mało tego, sądzę też, że Ci sami (w większości) ludzie wspierają kwesty we Wszystkich Świętych, przekazują w marketach żywność dla Banków Żywności albo oddają część reszty harcerzom pakującym towary przy kasach, kupują świeczki Caritasu, składają ofiarę na ubogich w kościołach, wysyłają SMSy na fundację TVN, kupują produkty "podaruj dzieciom słońce", oddają odzież powodzianom, robią świąteczne paczki sąsiadom, włączają się w akcje PAHu, na wiosnę sprzątają świat a i tak czują się w obowiązku co jakiś czas przypomnieć władzom państwowym, gdzie zawalają. Przede wszystkim jednak wątpię w to poczucie wypełnionego obowiązku wobec społeczeństwa.

2. Cała akcja jest nieprzejrzysta od strony finansowej. Nie ma dokładnych rozliczeń, kto ile zarobił, ile poszło na działalność administracyjną fundacji itd. Forma pozyskiwania środków daje sposobność do nadużyć. Jaki jest związek finansowy tej fundacji z "Przystankiem Woodstock"?

WOŚP jak każda organizacja pożytku publicznego ma obowiązek upubliczniać co roku merytoryczne i finansowe sprawozdanie z działalności. Ich sprawozdanie z 2006 r. ( http://www.wosp.org.pl/download/dokumenty/Sprawozdanie_2006.pdf ) jest jednym z porządniejszych, jakie widziałem, poza tym publikują dodatkowe rozliczenia z samych finałów. No i robią to dłużej niż od 2004 roku kiedy otrzymali status opp. Zapraszam: http://www.wosp.org.pl/fundacja/index.php/18/2

3. Do zbiórek zwykle wykorzystywani są nieletni. W związku z punktem 1. uważam, iż jest to dla nich demoralizujące. Tudzież forma nagabywania przechodniów jest cokolwiek niestosowna - tylko z tego powodu nie powinny w tej akcji uczestniczyć dzieci poniżej 16 roku życia.

a) Do zbiórek z własnej woli i za zgodą rodziców zgłaszają się także nieletni - ta ponoć samolubna "dzisiejsza młodzież". A nie powinno się przypadkiem uczyć dzieci tego, by potrafiły zrobić coś bezinteresownego dla innych?

b) Niestosowne jest to "że" się nagabuje, czy "jak" się nagabuje? Jeśli "że", to trudna sprawa, bo zbieranie na coś pieniędzy zwykle wiąże się z takim bądź innym nagabywaniem, a jeśli chodzi o "jak" no to chyba indywidualne kwestie relacji między nagabującym a nagabywanym. Mnie zawsze nagabywano stosownie Wink

4. W swoich początkach akcja p. Owsiaka miała zabarwienie ideologiczne. (W późniejszych wypowiedziach próbował tonować słynne "Róbta co chceta".) Właśnie w związku z tym wydaje mi się bardzo nie fair, że akcja odbywa się w niedzielę i najwięcej zbierających staje pod kościołami, wyciągając skarbonki w kierunku ludzi, którym przyświecają cokolwiek inne idee niż "Róbta co chceta". Czemu p. Owsiak nie zorganizuje takiej akcji w dzień roboczy i nie ustawi zbierających pod marketami i bankami?

Jeśli chodzi o to, że w niedzielę, to myślę, że kluczowym argumentem jest to, co napisał Sławek. Finał Orkiestry to jednak impreza, która w tygodniu nie miałaby szans. A jeśli chodzi o wybór miejsca, to chyba byłoby bez sensu stać tam, gdzie ludzi nie ma. Kościoły to jedno, ale markety pewnie też są "obstawione" podobnie jak spora ilość imprez towarzyszących odbywających się w Miastach, Wsiach i Osadach oraz Między Miastami, Wsiami i Osadami.

Widać też są jakieś wspólne idee orkiestry i ludzi chodzących do kościoła, skoro akcja przynosi taki skutek...

Odpowiedz z cytatem
A ja sobie przypominam taka scenę: moje dzieci były w szpitalu w stanie zagrożenia życia. Uratowane zostały tylko dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach WOŚP. To oczywiście żenujące, że tym zajmuje się jakaś Fundacja, a system opieki zdrowotnej w Polsce jest taki niewydolny. W każdym razie wdzięczny jestem nie Owsiakowi, ale bardziej tym anonimowym ofiarodawcom i przede wszystkim Panu Bogu. Czasami człowiek czuje jego obecność ...nawet w dziele WOŚP. I całe szczęście, że Bóg czasem lubi mieć inne zdanie niż niektórzy księżaSmile Bo nawet jeśli w WOŚP jest wiele elementów, które mi się nie podobają (Róbta co chceta, maxi liberalna ideologia) - to suma sumarum więcej w tym wszystkim dobra niż niebezpieczenstwa. Choć z drugiej strony obowiązkiem katolika jest głośno piętnować, czy też pokazywać elementy antychrześcijańskie. Nie chciałbym, alby dla młodego czlowieka jedyną alternatywa był styl zycia podskórnie propagowany przez Owsiaka i jemu podobnych. Zgadzam się zatem na krytykę WOŚP, ale krytykę konstruktywną, a nie taką, która a priori zakłada, że WOŚP jest BE i potem tylko szuka się do wcześniej postawionej tezy argumentów. Oczywiście, to nie aluzja do X. WA. To raczej tylko taka ogólniejsza refleksja. W każdym razie, nie mogę jako katolik przejść obojętnie obok czegos takiego jak WOŚP, jeśli mam świadomość, że dzięki WOŚP tysiące dzieci i dorosłych zyskało dar dalszego życia. Nie wydaje mi sie, aby w interesie Szatana było czynienie dobra. A jesli ratuje się komuś zycie, to musi tu byc miejsca na szczególne Dobro. A Łukasz jak zwykle wykazał sie błyskiem:) Pozdrawiam Was serdecznie. Nie wiem, kiedy tu zaglądnę znowu - od przyszłego tygodnia mam do czerwca zawrót głowy.

Odpowiedz z cytatem
Po wypowiedzi Graffa tak sobie myślę że problem jest bardziej złożony.
Pojawiają się w tej dyskusji „podskórnie” wątpliwość, czy może być dobre,wartościowe to co nie katolickie i jak się ma katolik do tego ustosunkować? Graff jako katolik najwyraźniej się wzdryga trochę jak pacjent który ma połknąć gorzką pigułkę. Nie dobre to to, ale w sumie ma wyjść na zdrowie.Nie za bardzo ten Owsiak, ale z drugiej strony pomoc okazała się faktem. Przy okazji oberwało się opiece zdrowotnej. No bo jakby opieka zdrowotna dobrze funkcjonowała to Owsiak nie miał by co robić. Otóż nie prawda bo zawsze jest coś do zrobienia. Nawet w wysoko rozwiniętych krajach są fundacje. Myślę sobie, że Orkiestra jest też solą w oku większości hierarchów kościelnech.
„...wdzięczny jestem nie Owsiakowi, ale bardziej tym anonimowym ofiarodawcom i przede wszystkim Panu Bogu.”

Pokrętne to trochę. Dobrze wiemy że Owsiak jest ikoną całego przedsięwzięcia. Ilu jest anonimowych i co z tego jeśli nie ma ich kto zjednoczyć w słusznej sprawie. Komu jak Komu, ale nie muszę tłumaczyć jakie znaczenie ma w takich wypadkach jednostka która stoi na czele, ma charyzmę.
No i trochę teologii prawie jak z ambony.
„Czasami człowiek czuje jego obecność ...nawet w dziele WOŚP”
„Nie wydaje mi sie, aby w interesie Szatana było czynienie dobra.”

Wynika z wypowiedzi że są obszary w których Owsiak jest inspirowany przez Boga ( np.Orkiestra- przyznają niektórzy i to bardzo ostrożnie) i szatana Woodstock. A może jest tak, że Owsiak robi swoje. Może skłonności ku dobremu mają nie tylko katolicy.I może nie ma co mieszać do tego Boga , czy Szatana, bo się pogubimy.
„obowiązkiem katolika jest głośno piętnować, czy też pokazywać elementy anty chrześcijańskie”

Wiele wspaniałych myśli, filozofii, sposobów życia jest niechrześcijańskich. W którym miejscu była by nauka gdyby czerpała wzorce tylko z teologii. Natomiast anty chrześcijańskich postaw jakoś w naszym kraju, za dużo nie odnajduje. Nie wydaje mi się by Kościół był zagrożony z zewnątrz, raczej w środku jest problem.
dinx

Odpowiedz z cytatem
1.
slawek napisał:
Myślę sobie, że Orkiestra jest też solą w oku większości hierarchów kościelnech.

Niby dlaczego ma być solą w oku? Kościół ma swoją "Caritas", działającą z bardzo dużym rozmachem. (A tak na marginesie: w tamtym roku Wośp chwaliła się na bilbordach, że zebrała najwięcej na cele charytatywne - i potem musiała odkręcać, bo "Caritas" zebrała więcej.)

2. Jaki jest związek WOŚP z "Przystankiem Woodstock"?
slawek

Odpowiedz z cytatem
Ad1
No tak, Kościół wspiera się autorytetem boskim od 2000tyś lat i rzeszą duchownych, którzy od dziecka wpajają zasady moralne, tworząc zwartą organizacje i oddziaływując przynajmniej raz w tygodniu na katolika . A Owsiak to kilkunastoletnia alternatywa, ze swoją Orkiestrą.
Trafia do młodych, łatwiej niż katecheci, trudno go teraz besztać. Nie powołuje się na moralność, obowiązek, autorytety, a raczej odruch serca.Na pewno Caritas robi dużo dobrego, ale mało mówi o pieniądzach konkretnie, na co i ile przeznacza. Zresztą finanse kościelne zawsze były wielką tajemnicą, a niby dlaczego? Może dlatego że styl życia większosci kleru daleko odbiega od zycia Mistrza.
Ad2,
A taki że, Owsiak organizował koncerty w Jarocinie, nie odcina się od tego stylu i dzisiaj.Teraz się wszystko wymieszało, ale pierwsze Orkiestry dawały koncerty w rytmie rocka, ciężkiego metalu, a nie były to zespoły oazowe.Ideą jest zbiórka przy czadowej muzie:) "oj będzie się działo..."
dinx

Odpowiedz z cytatem
Odnoszę wrażenie, że Cię czymś zdenerwowałem. Jeśli tak, to przepraszam.

Pytam, bo się na tym nie znam. Tym bardziej, że pytanie o związek WOŚP i "Przystanku" już wyżej padło i nikt nie odpisywał - więc je napisałem ponownie.

"Caritas" istnieje chyba tyle samo, co i fundacja Owsiaka - bo wcześniej była zawłaszczona przez komunę. Porównanie z Kościołem nie wydaje mi się trafne.

Inwestycje "Caritasu" są wyliczone na ich stronie internetowej - i tam jest konkretnie. Jest to odrębna instytucja, mająca osobną kasę, oddzieloną od kurii, które mają swoje wydatki.

Zespoły oazowe miały swoje miejsce w historii i śmiem twierdzić, że nie przyniosły wstydu. Zarówno "oaza", jak i (istniejące w Małopolsce) "grupy apostolskie" miały swoją formację charytatywną, do której należała nie tylko wymierna (i zorganizowana) pomoc potrzebującym w swoim otoczeniu, ale i (nieprzeliczalna na pieniądze) obecność przy starszych i chorych. To tak w odpowiedzi na przytyk, że to nie przy dźwiękach zespołów oazowych zbierano na sprzęt do szpitali Smile

Poruszyłeś ciekawy temat - życia większości kleru. Mógłbyś coś więcej na ten temat?

O finansach kościelnych podobno się mówi w sylwestra na nieszporach? A chyba łatwo skalkulować, kto, ile i za co zarabia? Fiskus jakoś nie ma z tym problemów, wyznaczając podatki...
slawek

Odpowiedz z cytatem
Tu jakieś nieporozumienie się wkradło.Nie mam nic do Oazy, wprost przeciwnie, sam kiedyś należałem i wspominam bardzo mile ten okres.Miałem na myśli tylko to że Owsiak z inną młodzieżą zaczął współpracę. U mnie ten Pan też budził kontrowersje, ale robi dobre rzeczy.
Co do życia kleru, to wpuściłem się niepotrzebnie. Nie moja to sprawa I prawdę powiedziawszy mało mnie interesuje. Znam lub znałem wielu księży i z obserwacji mogę powiedzieć, ze czasem bardzo odklejeni są od rzeczywistości. Ale taka specyfika profesji.Ale oczywiście to moje prywatne zdanie. Na pewno więcej powiedział by ci ks dr.Tadeusz Bartoś czy prof.Tomasz Węcławski i wielu innych. Zarobki też mnie nie interesują. Znam takich księży którzy pracują dobrze i z godnością znoszą wszelkie niewygody i trudności. Znam takich co... lepiej zamilczeć.
Obliczył Mirosław Boruta - a ja tylko tu wkleiłem
veslao
Site Admin

Odpowiedz z cytatem
ROZLICZENIE FINANSOWE ORKIESTRY

kilka liczb, które pomogą uzmysłowić niektórym na czym polega Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Dane na podstawie oficjalnego sprawozdania za 2009 rok

zbiórka 54.506.270,77 zł

z czego na pomoc opisaną w statucie fundacji przeznaczono ......

28.993.580,43

czyli niecałe 54%

a gdzie jest reszta?

fundacja wykazuje dochód w wysokości 14.100.823,66 zł i oczywiście część środków pójdzie na zorganizowanie Przystanku ...

wszystko dostępne jest na oficjalnej stronie WOŚP i można porównać

Natomiast Caritas w 2009 roku zebrał ogółem ....... 441.581.695,94 zł
a wydał na pomoc ....... 435.799.984,43, czyli prawie 99% wpływów
podsumowując Caritas miało 8 razy większe wpływy oraz 15 razy większe wydatki na pomoc niż WOŚP
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
Dlaczego jestem przeciw