Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna

Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Jak wygląda lekcja religii?
magda

Odpowiedz z cytatem
Jak w temacie- pytanie do tych, którzy prowadzą religię w szkołach.
Ostatnio rozmawiałam ze szwagrem, jakoś tak zeszło na temat zmartwychwstania. Zapytałam go- "to nie rozmawiacie o takich rzeczach na religii?".
A on mi na to- "no co ty... "
No to pytam o czym rozmawiają- no to się dowiedziałam, że ich to głównie interesuje to czy ksiądz się całował z dziewczyną i co wtedy czuł (tzn jak w ogóle o coś pytają, to interesuje ich tylko coś w tym stylu. Albo nie pytają wcale).
Czy wszędzie tak jest???
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailAdres AIM
radzieckikomandos

Odpowiedz z cytatem
mój kolega kiedyś spytał: czy apostołowie jedli surowe mięso w wieczerniku w czwartek?

dinx

Odpowiedz z cytatem
Ciekawy problem. I w rzeczywistości jest chyba tak, jak tu na tym forum. Hasło rzucone - chętnych do zabrania głosu nie ma. Oczywiście po jakimś czasie będą gorzkie żale, że coś jest nie tak i mogłoby być inaczej.

Tyle że dyskusja na taki temat moim zdaniem powinna obejmować:

1 - opis i analizę rzeczywistego stanu katechezy:

a. programy
    b. ich realizacja
    c. sposób przygotowania kadry
    d. przebieg lekcji i ich poziom od strony wychowawczej i dydaktycznej

2 - opis potrzeb życiowych, do których katecheza winna przygotowywać:

a. rodząca wyzwania sytuacja społeczno-moralna, w której młodzieży przyjdzie żyć
    b. forma uwzględnienia tych wyzwań w programach katechetycznych
    c. zestawienie i charakterystyka instytucji roszczących sobie prawo do bycia autorytetem społecznym i programowo wpływających na kształtowanie światopoglądu

Nie moja działka, ale chętnie bym takiej dyskusji posłuchał lub w niej poczytał i popisał. Może są tu na forum chętni do tego?
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
gość
Gość

Odpowiedz z cytatem
Miałem wczoraj w ręce podręcznik do religii do klasy III gimnazjum, wydany bodaj przez Pallotynów. I muszę przyznać, że jest on bardzo konkretny. Jedyne, czego bym się czepiał, to niekiedy nieprecyzyjnie sformułowanych pytań kontrolnych. No może powinno być przy niektórych tematach trochę więcej treści. W paru momentach jest takie trochę ckliwe ujęcie - bodaj przy zmartwychwstaniu Chrystusa. Zakładając jednak dobre przygotowanie katechety, skutek połączenia katechezy i podręcznika powinien być pozytywny. Brak natomiast - no, może nie zauważyłem - zagadnień moralnych. A przecież to wiek odbiorcy 15-16 lat i mnóstwo pytań...
Re: Jak wygląda lekcja religii?
tytus

Odpowiedz z cytatem
magda napisał:

Ostatnio rozmawiałam ze szwagrem, jakoś tak zeszło na temat zmartwychwstania. Zapytałam go- "to nie rozmawiacie o takich rzeczach na religii?".
A on mi na to- "no co ty... "

Kuzyn (gimnazjum) ma na religii podrecznik, w ktorym jest mowa o zmartwychwstaniu, o smierci Chrystusa itd. A nawet, gdyby o tym nie bylo na lekcji, to chyba kazdy moze sobie sam poczytac ksiazke do przedmiotu, ktory ma w szkole Smile

Odpowiedz z cytatem
to chyba kazdy moze sobie sam poczytac ksiazke do przedmiotu, ktory ma w szkole

Chyba żartujesz SmileSmileSmile Nie spotkałam jeszcze gimnazjalisty, który by to robił Smile
Rozumując w ten sposób- po co w ogóle nauczyciel, skoro można sobie samemu poczytać... Odnoszę wrażenie, że księdzu czy katechecie(tce) chodzi głównie o to, żeby przetrwać, tzn. żeby ta lekcja jakoś zleciała. No i prawdę mówiąc nie dziwię się wcale. Bycie katechetą to ciężka i niewdzięczna praca, na dodatek zupełnie niedoceniana.
Czytając niektóre wypowiedzi na forum odnoszę wrażenie, że niektórzy po prostu ściemniają, że jest OK na katechezie, że realizują w ogóle jakieś programy z podręcznika czy skądkolwiek- a tak naprawdę to jest to godzina, w której można sobie odrobić inne lekcje, poczytać gazetę (mam na myśli uczniów), czy pograć w piłkę z chłopakami (tu mam na myśli księdza), bo do niczego innego tychże chłopaków zmobilizować się nie da.
Chodziłam na religię już dawno temu- ale było równie nieciekawie. Wszystko, co mnie interesuje musiałam wyszperać sobie sama. Na kompetentnego księdza też strasznie ciężko trafić (miałam w końcu szczęście trafić na założyciela tego forum Smile, ale byłam już wtedy nie w wieku "uczniowskim")
Dinx, niekoniecznie musi być dyskusja wg punktów, które wyszczególniłeś. Interesuje mnie zwykła relacja z katechezy, tzn jak wygląda zwykle te 45 minut.
dinx

Odpowiedz z cytatem
Ależ oczywiście! Mnie nie chodzi o to, by dyskutować jak w jakimś traktacie - od sznurka, tylko o to, że chciałbym zestawić dane o takim zakresie. Chętnie bym sie zapoznał z jakimiś uczciwymi badaniami naukowymi na ten temat - o ile są. Swoją drogą boję sie, żebyśmy nie wpadli w wypominki - że to niby było tylko źle i nic poza tym. Może ktoś miał coś pozytywnego na religii... Smile

PS. A tak w ogóle to podobny temat jest już chyba parę oczek wyżej - tam ktoś pytał, czego w sumie brakuje katechetom: wiedzy? dotarcia do ludzi? Może by to połączyc pod jeden szyld...
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
magda

Odpowiedz z cytatem
A mnie właśnie chodzi niekoniecznie o badania naukowe, tylko o taki najzwyklejszy, subiektywny opis lekcji religii (ze strony katechety, ale może też być ze strony ucznia).
Jak wygląda lekcja religii?