Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna


Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Jezusowy papirus
Sivis Amariama


Dołączył: 15 Paź 2007
Posty: 61
Skąd: Bytów / Kraków
Odpowiedz z cytatem
W 1901 roku angielski misjonarz natrafił na bazarze w Luksorze na trzy skrawki papirusu pokryte greckim pismem. Przekazał je swojej alma mater, Magdalen College w Oksfordzie, gdzie spoczęły na długielata obok innych eksponatów. Dopiero blisko wiek później profesor Carsten Peter Thiede zainteresował się Papirusem Magdaleńskim. I orzekł, że to fragment najstarszego zachowanego do naszych czasów rękopisu Ewangelii według świętego Mateusza. Niemiecki biblista dokonał jednak jeszcze bardziej sensacyjnego odkrycia: ewangelia ta powstała nie jak sądzono na przełomie II i III wieku n.e., lecz około roku 60. Nie jest więc zapisem przekazywanej przez kilka pokoleń ustnej tradycji o działalności Jezusa, ale żywym dokumentem epoki współczesnej lub niemal współczesnej Chrystusowi, zapisanym przez świadków jego życia i śmierci.
Co to oznacza? I w jaki sposób Thiede ustalił datę powstania papirusu? Oto zdumiewające śledztwo kryminalistyczne badacza, który łącząc metody papirologii, historii, archeologii, paleografii, filologii klasycznej, biblistyki, teologii i najnowszej techniki odsłania niebywałą prawdę: ewangelie to nie zapis legendy, ale autentycznych działań i słów Chrystusa. To rewelacyjne odkrycie wstrząsnęło umysłami uczonych i uczuciami milionów chrześcijan, prowokując do nowego oczytania pism Nowego Testamentu.

http://arsenal.pl/index.php?t=1&kat1=&p=006933

-ktoś coś o tym słyszał?
Bo nie wiem na ile popularnonaukowa jest ta książka i czy warto ją nabyć:>
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailOdwiedź stronę autora
veslao
Site Admin

Dołączył: 15 Sie 2005
Posty: 298
Skąd: Krakow
Odpowiedz z cytatem
Thiede jest poważnym znawcą takiej tematyki - czyli dla samego nazwiska warto się zainteresować.

Ale proszę pamiętać, że datacja rękopisów nie jest "stała". Czasem odkryje się ciekawy materiał porównawczy i daty lecą czasem o 50 lat w którąś stronę. Tak było np. ze słynnym rękopisem Rylandsa.

Na marginesie - jeśli chodzi o rok 60, to znowu nie jest to jakaś rewolucja: to tylko tradycyjne datowanie "pierwszej" Ewangelii. I też nie lata współczesne Jezusowi, bo 30 lat po zmartwychwstaniu. "Qumrańskiego" Marka datuje się na początek lat czterdziestych pierwszego wieku - 7Q5. Ale moi studenci już pewnie o tym nie pamiętają Smile
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
Sivis Amariama


Dołączył: 15 Paź 2007
Posty: 61
Skąd: Bytów / Kraków
Odpowiedz z cytatem
Dzięki, zamówiłem Smile
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailOdwiedź stronę autora
Jezusowy papirus
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu