Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna

Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Marionetki...czy wolna wola...
kiwi

Odpowiedz z cytatem
hm..ja sie już od dłuzszego czasu zastanawiam jak tio jest...z nami człowiekami...wierzę zę mamy wolną wolę....a jedna z drugiej strony ucze sie na zajęciach z psychologi i socjologi...o tym jak wile tak naprade zalezy od genów..czy warunków..środowiska w jakim dorastamy....jak tio wszytsko pogodzić.....??????

Site Admin

Odpowiedz z cytatem
Obrazek - przyczynek do odpowiedzi: o pewnym znanym mi człowieku, chorym na raka, lekarze stwierdzili, że żyje tylko siłą woli - patrząc od strony tylko medycznej powinien umrzeć. A on jeszcze miał coś do zrobienia i chciał to skończyć...
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
jednostka i spoleczenstwo
slawek

Odpowiedz z cytatem
"z nami człowiekami" wydaje mi sie ze ogladalas Madagaskar Very Happy
To wszystko ma znaczenie. Geny odpowiadaj za kolor wlosów, wzrost, inteligencje itd... Wychowanie, srodowisko ma istotne znaczenie w naszych planach, spostrzeganiu swiata.Pod tym wzgledem jestesmy ukierunkowani,zdeterminowani
Ale kazdy gdzies tam w srodku zadaje sobie pytanie czy to co robi, czuje, mysli jest dobre, prawdziwe, uczciwe. W kazdym jest pragnienie piekna. I jak w jaskini platonskiej kto raz zobaczyl promyk swiatla ten zawsze bedzie marzyl o kolorach, blasku.Pytanie czy potrafimy z tej wolnej woli skorzystac i czy mamy na tyle silna wole, by posluchac siebie, wlasnego sumienia. Zerwac z tym co przeszkadza, ciazy, zniewala, oklamuje i zobaczyc kogos obok nas "czlowieka" który tez sie miota... bedzie razniej
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
Marionetki...czy wolna wola...