Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna

Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Re: Obirek a nauczanie papieskie.
dinx

Odpowiedz z cytatem
Jaszko napisał:
Tutaj w Polsce najczęsciej nie zdajemy sobie sprawy, że Papież był postacią KONTROWERSYJNĄ. Że nie wszyscy go bezkrytycznie uwielbiali.

Nie moge sie dostac na zalaczonego przez Ciebie linka, a rozumiem, ze nawiazujesz do pamietnego wywiadu Obirka - ktory ja pamietam tylko w bardzo ogolnym zarysie. Czy moglbys przypomniec w kilku slowach, na czym polega ta kontrowersyjnosc JP2? O utrudnianiu zycia bylym ksiezom juz byla mowa. A inne rzeczy? I jeszcze jedno: bo pisales o tym, ze Ratzinger stal za konserwatywnymi decyzjami JP2 - jakie decyzje masz na mysli?

Jaszko napisał:
Obirek był jedynym w Polsce wyrazicielem poglądów, które w świecie są czymś częstym. I tylko dlatego mu się dostało - siła złego na jednego.

A Twoim zdaniem dlaczego w Polsce nie ma takich pogladow? Dlatego ze polski katolik jest niedouczony religijnie? Cos mi sie zdaje, ze wlasnie najwiecej "pogladow" maja wlasnie ci europejscy katolicy, ktorzy najmniej wiedza o katolicyzmie - przynajmniej sam sie takich pogladow nasluchalem. Mam chyba troche pecha, bo gdy wydaje mi sie, ze rozmawiam z kims myslacym, to jak na zlosc chcialby on od razu wszystko sam wymyslic, najlepiej caly katolicyzm od nowa i dopasowany do wlasnych potrzeb - tak troche jak spersonalizowane opcje w programie komputerowym Smile

Poglady wolno i trzeba miec - bynajmniej nie jestem za zadnym "zamordyzmem" - ale chyba takze trzeba cos wiedziec, by nie wyskoczyc z problemem ochrony srodowiska na zebraniu poswieconym pamieci Kazimierza Wielkiego.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
dinx

Odpowiedz z cytatem
Jaszko napisał:
Przeczytałem ostatnio ciekawą książkę: "Odejścia" Macieja Bielawskiego. To próba zebrania psychologicznych portretów zakonnic, zakonników i księży (z całego świata), którzy odeszli. Napisana bez częstego dla "eksów" zacietrzewienia i podejrzanego lobbingu, bardzo poszerzyła moje horyzonty w tej kwestii.

Można tam znaleźć również konkrety nt. jak się księżom odchodziło za P6, a jak za JP2.

Polecam.

Dziwnie utkwila mi w pamieci wczorajsza (niedz., 1.07.2007) ewangelia ze slowami: "Kto przyklada reke do pluga, a wstecz sie oglada, nie nadaje sie do Krolestwa Bozego".

Wydaje mi sie, ze gdyby Kosciol ulatwial odejscia ksiezom, ktorym sie odwidzialo, narazalby sie na zarzut falszowania ewangelii: Chrystus nakazywal konsekwencje, a Kosciol glaska po glowkach tych, ktorzy sobie do konca nie przemysleli tego, za co sie biora.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
Obirek a nauczanie papieskie.