Forum Rozmaitości (bywa że i) Biblijne Strona Główna

Rozmaitości (bywa że i) Biblijne
Forum serwisu "Rozmaitości Biblijne i nie tylko..."
Odpowiedz do tematu
Cud rozmnożenia chleba-Ewangelia na Boże Ciało
Seba

Odpowiedz z cytatem
Łk 9, 11b-17: We wczorajszych czytaniach mogliśmy usłyszeć to wydarzenie. Chciałbym zapytać, co zrobiono potem z tymi dwunastoma koszami ułomków chleba??
To wydarzenie miało przygotować apostołów i lud do późniejszych wydarzeń- ten text należy zapewne rozumieć typicznie w odniesieniu do późniejszego ustanowienia Eucharystii. (??)...Oto ciało moje...

Ale co właśnie zrobiono z tymi resztkami chleba? Nie ma tego w texcie-przynajmniej nie wychwyciłem tego.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
frankos

Odpowiedz z cytatem
Co prawda nie mam pojęcia co się z nimi stało, ale te dwanaście koszy ułomków kojarzy mi się z dwunastoma pokoleniami Izraela. A też słyszałem, że liczba 12 oznacza pełnię.
Może to coś pomoże.
Pozdro.
magda

Odpowiedz z cytatem
A czemu mieliby cokolwiek szczególnego robić? Dlaczego uważacie, że to istotne?
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailAdres AIM
Seba

Odpowiedz z cytatem
magda napisał:
A czemu mieliby cokolwiek szczególnego robić? Dlaczego uważacie, że to istotne?

Tak przysłuchując się właśnie temu fragmetowi we czw. to mnie zastanowiło. Jeśli ma to być typ Eucharystii,to zastanawiające jest to, co z "resztą" chleba mogli apostołowie uczynić.
Seba

Odpowiedz z cytatem
frankos napisał:
Co prawda nie mam pojęcia co się z nimi stało, ale te dwanaście koszy ułomków kojarzy mi się z dwunastoma pokoleniami Izraela. A też słyszałem, że liczba 12 oznacza pełnię.

Z tymi 12-stoma jako pełnia można się zgodzić,ale czy dwanaście pokoleń? hmmm.... chyba że te 12 pokol.(w tym wypadku) miałyby symbolizować nowy Lud Boży-Kościół, w którym będzie można otrzymywać święty pokarm-Eucharystię?
Jak myślicie?
frankos

Odpowiedz z cytatem
Seba napisał:
Jeśli ma to być typ Eucharystii,to zastanawiające jest to, co z "resztą" chleba mogli apostołowie uczynić.

Wydaje mi się, że mogli uczynić, co uważali za słuszne. Nie było to jeszcze Ciało Pańskie, żeby mieli je jakoś szczególnie otaczać czcią.

Seba napisał:
chyba że te 12 pokol.(w tym wypadku) miałyby symbolizować nowy Lud Boży-Kościół, w którym będzie można otrzymywać święty pokarm-Eucharystię?

Może być. A może dodatkowo zgadzając się na 12 jako pełnię, to jeszcze może oznacza - cały Lud Boży-Kościół, każdy członek Kościoła. Czyli, że chleba tego nie zabraknie, wystarczy go dla całego Kościoła. Co wy na to?
Cud rozmnożenia chleba-Ewangelia na Boże Ciało